Malá rozprava o veľkom špicovi

Všetko staré a pôvodné sa teraz vracia, generáciami odskúšané veci a postupy opäť objavujeme. Ľudia sa vracajú k sebestačnosti, k pestovaniu, chovu, rustikálnym interiérom, ľanovému oblečeniu a dokonca chôdzi na boso.

Prečo “nevykopať” aj staré overené plemená? (nemusí sa jednať zákonite o špica, možností sa nájde určite viac, ale nie je nič staršie a typickejšie ako špic 🙂 )

Špic – tak typický pes slovenskej dediny, i napriek tomu, že ide o nemecké národné plemeno, nie naše. Nie je tomu dávno keď bolo vidieť špice (väčšinou stredné, ale aj veľké ) a ich krížence takmer v každom druhom dvore. Prečo zmizli?

Veľký čierny špic je na červenom zozname ohrozených druhov domácich zvierat. Hrozí mu vyhynutie, jeho biely brat sa tiež bráni zubami-nechtami, hnedého brata už dostihlo *.

Špic je preukázateľne najstarší európsky typ psa (podľa kostrových nálezov potomkovia psa rašelinného a neskôr tzv.špica kolových stavieb). Univerzálny a viacúčelový. Prispôsobivý. Prirodzene zdravý, nepoškodený prešľachťovaním do bizardných tvarov, nezničený generáciami rýchlo namnoženými za účelom zisku. Tak ako to, že nie je početnejší?

  • Pretože dnes je v móde mať nový bungalov, s dokonalým trávnikom, dlažbou a pred dverami (pokiaľ ide o psíčkara) dizajnového weimarského stavača alebo maďarskú vyžlu.. Pretože “in” je kupovať si psy, ktoré vyzerajú, sú ladné, štíhle, ktoré stretávate na prechádzke, alebo ich má Váš tretí sused, alebo ich vidíme v telke, ale nevieme o nich nič, len sa nám páčia na pohľad.
  • Vytlačili ho módne plemená, najskôr kokeršpaniele, retrievery, labradory, kólie, neskôr spomínané lovecké psy atď.atď…
  • Pretože ľudia prestali premýšľať pri výbere plemena – nad otázkou “na aký účel si zaobstarávam psa? Čo od neho chcem? “
  • Ľudia si myslia, že čím väčšia srsť, tým väčšia starostlivosť a upratovanie. Nie je to celkom tak, niekedy dokonca celkom naopak.
  • Nevedo prečo, prevláda názor, že špice sú uštekané

Že im chcem urobiť reklamu? Áno, chcem, no a čo? Niekto musí 🙂

Čo ponúka špic? Svoju prispôsobivosť predovšetkým. Je rovnako zdatný v ležaní na gauči ako v šľapaní po turistických chodníkoch. Trpezlivo loví drobné škodce na gazdovstve a rovnako trpezlivo znáša hry detí. Češete ho každý deň? Ok, môže byť. Češete ho raz za dva týždne, raz za mesiac? Ok, nič hrozné sa nestane (ak zrovna nepĺzne, vtedy treba troška vyčesať, predsa len, nech nevyzerá ako orech 😀 ).

Je prirodzene zdravý, veľmi odolný voči počasiu, môže a rád bude celoročne vonku. Na gazdovstvo alebo dvor niet lepšieho psa. Výborne stráži, likviduje škodnú, je veľmi inteligentný, ľahko sa cvičí, takže si s ním poradia aj menej skúsení majitelia, pretože svojho pána oddane a nadovšetko miluje.

Čo je super? Špic je super. Vyrába sa v štyroch veľkostiach, svoju si nájde každý. Nič mu neujde. Je všímavý a pohotový. Výborná kombinácia na agility, obedience a rôzne iné psie disciplíny. Pre začínajúceho mladého kynológa a športovca ideálny, rovnako ako pre rodinu s deťmi, pre farmárov a pestovateľov, osamelých ľudí a nebojím sa povedať aj pre čiperných seniorov.

Hlási všetko nezvyčajné, ale čo spadá do tejto kategórie závisí od prístupu majiteľa. Zaštekanie na privítanie aj známej osoby nepovažujem za chybu, inak nešteká zbytočne. Nežiaducich narušiteľov (dvojnohých, štvornohých, všetko jedno) hlási a nebojí sa aj fyzicky zasiahnuť, ak je to nevyhnutné. Všetko závisí od toho, ako si ho majiteľ “nastaví”.

*spätným priliatím krvi stredného špica sa v posledných rokoch darí chovateľom zrekonštruovať veľkého hnedého špica, v Európe už je zopár týchto vzácnych jedincov.

Zdroj fotiek k nadpisu: www.deutsche-spitze-liebhaber.dehtmlgrossspitz.html